Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Ağızda eksik olan dişlerin yerine protez yapılarak hem sağlık hem de görsel olarak kişinin ihtiyacını karşılayan diş hekimliği branşıdır. Dişler ve çevre dokularının kaybı estetik, fonksiyonel, fonetik ve moral açısından kayıplara neden olur. Bu nedenle bu kayıpların protez yapılarak telafi edilmesi gerekir. Diş protezleri temel olarak sabit protezler, hareketli protezler ve implant üstü protezler olarak sınıflandırılabilir.

Sabit protezler, mevcut dişlerden destek alınarak yapılan ve bu dişlere yapıştırılarak sabitlenen protezlerdir. Hasta tarafından çıkarılamadıkları için sabit protezler olarak adlandırılırlar. Sabit protezlerin yapımında metal altyapılı veya metal altyapısız porselenler kullanılmaktadır. Tek dişlerin üzerine yapılan kaplamalar veya eksik dişleri tamamlamak için komşu dişler küçültülerek yapılan köprüler, sabit protez çeşitleridir.

Hareketli protezler hem dişlerden hem de kaybedilen diş bölgesinde kalan diş eti, diş ve kemik dokusundan destek alınarak yapılan protezlerdir. Genellikle, ağızda kalan dişlerin sayısı ve yerleşimini sabit protez yapmaya izin vermezse tercih edilmektedir.

Dişsiz boşluklardan destek almak için dişsiz bölgelere de yayılan parçaları olduğundan kısmen sabit protezlerden büyüktürler. Hasta tarafından kolaylıkla çıkarılıp takılabilirler. Dişlerin kısmen kaybedildiği durumlarda kancalar (kroşe) veya hassas tutucular vasıtasıyla mevcut dişlere tutturulan protezlere hareketli bölümlü protez denir.

Dişlerin tamamen kaybedildiği durumlarda ise, dişsiz bölgelerdeki diş eti ve kemiğe oturan tam (total) protezler yapılır.

İmplant, kaybedilen dişlerin yerini almak üzere çene kemiğine yerleştirilen diş kökü şeklindeki titanyum vidalardır. Kaybedilen bir diş, komşu dişlere dokunmadan, doğala en yakın haliyle implantlar ile iade edilebilir. Hareketli bir protez kullanmak zorunda olan hastanın protezleri sabit proteze çevrilebilir veya tam protezlerin ağızdaki hareketlerini azaltmak ve tutuculuğunu arttırmak için yine implantlar kullanılabilir. İmplantlar protez yapımı açısından sınırlamaları kaldırmak üzere birçok alternatif çözüm sağlayabilirler.

Sorunuz mu var? Bizi hemen arayın!

Diş eksiği nasıl giderilir?

Ağızda eksik olan dişlerin yerine protez yapılarak hem sağlık hem de görsel olarak kişinin ihtiyacını karşılayan bir sonuç elde edilebilir. 

Kaç çeşit protez uygulaması vardır?

Diş protezleri temel olarak sabit protezler, hareketli protezler ve implant üstü protezler olarak sınıflandırılabilir.

Sabit protezler: Mevcut dişlerden destek alınarak yapılan ve bu dişlere yapıştırılarak sabitlenen protezlerdir. Hasta tarafından çıkarılamadıkları için sabit protezler olarak adlandırılırlar. Sabit protezlerin yapımında metal altyapılı veya metal altyapısız porselenler kullanılmaktadır. Tek dişlerin üzerine yapılan kaplamalar veya eksik dişleri tamamlamak için komşu dişler küçültülerek yapılan köprüler, sabit protez çeşitleridir.

Hareketli protezler: Hem dişlerden hem de kaybedilen diş bölgesinde kalan diş eti, diş ve kemik dokusundan destek alınarak yapılan protezlerdir. Genellikle, ağızda kalan dişlerin sayısı ve yerleşimini sabit protez yapmaya izin vermezse tercih edilmektedir.

Tam (total) protezler: Dişlerin tamamen kaybedildiği durumlarda, dişsiz bölgelerdeki diş eti ve kemiğe oturan tam (total) protezler yapılır.

İmplant: Kaybedilen dişlerin yerini almak üzere çene kemiğine yerleştirilen diş kökü şeklindeki titanyum vidalardır. Kaybedilen bir diş, komşu dişlere dokunmadan, doğala en yakın haliyle implantlar ile iade edilebilir. Hareketli bir protez kullanmak zorunda olan hastanın protezleri sabit proteze çevrilebilir veya tam protezlerin ağızdaki hareketlerini azaltmak ve tutuculuğunu arttırmak için yine implantlar kullanılabilir. İmplantlar protez yapımı açısından sınırlamaları kaldırmak üzere birçok alternatif çözüm sağlayabilirler.

Porselen protezin avantajları nelerdir?

 • Küçük işlemlerle kısa sürede doğal ve sağlıklı bir görünüm elde edilir. 
 • Sağlam ve dayanıklıdır.
 • Renkleri bozulmaz.
 • Işık geçirgenliği doğal dişlere çok yakındır bu yüzden oldukça doğal görünür.
 • Sigara, çay, kahve gibi dış etmenlerden etkilenmez.
 • Diş taşı oluşumunu azaltır.
 • Aşınmaya karşı dirençlidir.

Zirkon protezin avantajları nelerdir?

 • Doğal diş rengine yakındır.
 • Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen bireyler için doğru bir tercih olacaktır.
 • Diş dokusuyla uyumu yüksektir.
 • Diş eti çekilmesi yaşanmaz.
 • Her yaşta uygulanabilir.
 • Zirkonyum dişin yapısında metal uygulama olmadığından metal hassasiyeti ya da alerjisi olan hastalarda da kısa süre içinde yapılabilmektedir.
 • Uygulama sırasında diş etinde morarma ya da renklenme olmaz.
 • Değiştirilmek istenildiğinde dişe zarar vermeden işlem yapılır.

Protezlerin kullanım süresi ne kadardır?

Diş protezleri kullanım süresi düzenli kontroller sırasında hekim tarafından değerlendirilerek yine hekim tarafından karar verilebilecek bir durumdur. 

Hemen Randevu Al

Hizmetlerimiz ve firmamız hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.