Girl with braces during a routine, dental examination

Ortodontik sorunlar çocuk yaştan itibaren meydana gelebilir. Hatta doğumun ardından meydana gelen dudak damar yarıkları gibi sorunlar ortodonti uzmanlarının müdahalesi ile tedavi edilir. Ortodonti, doğumdan itibaren gereksinim duyulabilen bir tedavidir. Çocuklar ve yetişkinlerin yaşam kalitesini yükselten önemli uzmanlık alanı olarak bilinir.

Tedavi Süreçlerimiz

Bu sayfada yer alan bilgiler ön bilgi niteliği taşımaktadır. Uzman Hekimlerimiz tarafından yapılacak muayeneler akabinde tanı, tedaviler ve süreç ile alakalı net bilgiler tarafınıza aktarılmaktadır.

İşlem Sayısı

İşlem Sayısı

2-3 Sefer

İşlem Süresi

İşlem Süresi

10 Gün

Anestezi Yöntemi

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Hassasiyet Süreci

Hassasiyet Süreci

Yok

İşe Dönme Süreci

İşe Dönme Süreci

Hemen

Tam İyileşme Süreci

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Sonuçların Kalıcılığı

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Yeme İçme Süreci

Yeme – İçme Süreci

2 Saat Sonra

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuklarda süt dişlerinin düşmesi ile daimî dişler çıkar. Daimî dişlerin çıkması 6 ile 7 yaş aralığında meydana gelir. 6 ile 7 yaşlarında damak, diş, çene ve iskeletsel sorunların teşhisi mümkün olabilir. Dolayısıyla gelecekte gerçekleşebilecek sağlık problemlerinin ve estetik sorunlarının önüne geçmek için en uygun ortodontik muayene zamanlaması 6 ile 7 yaş arasındadır. Bu yaşlarda muayeneden geçmemiş bir çocuğun en geç 11-12 yaş aralığında ortodontik muayeneden geçmesi gerekir.

  • İstenmeyen alışkanlıklar
  • Yanak ve dudak ısırma, parmak emme, uzun süreli biberon kullanımı, tırnak yeme, kalem gibi sert cisimleri kemirme gibi yinelenen davranışlar
  • Süt dişlerinin geç ya da erken kayıpları
  • Önde konumlanmış dişler
  • Çenede meydana gelen sorunlar
  • Çene darlığı
  • Yetişkin bireylerde olduğu gibi çocuklar da ortodonti tedavisi için tel kullanılabilir. Çocuklara da aynı yetişkinlere yapılan ortodonti tedavisi yapılır. Önce diş yüzeyleri özel hijyen sağlayıcılar ile temizlenir. Özel yapıştırıcılar ile diş yüzeyine diş teli ve braket denilen kare şeklindeki metal parça yapıştırılır. İstenen dişlere braketlerin yerleştirilmesinin ardından braketleri birbirine bağlayacak olan diş teli braketlerde bulunan boşluklara yerleştirilir. Dişler birbiri ile bağlanır. Bir dişe uygulanan kuvvetin diğer dişleri de etkilemesi ile diş hareketleri sağlanır. Ağız içinde istenen diş hareketi başlatılmış olur. Diş telleri daimî dişler üzerine uygulanabildiğinden dolayı çocuğun tedaviye başlama zamanı ortodonti uzmanı tarafından belirlenir. Böylelikle optimum süreç içerisinde tedavi tamamlanmış olur.Megadentist, diş teli tedavisindeki tecrübe ile dişlerde ve çene kemiklerinde bozukluk olan çocuklara güvenli hizmet sunar. Her yurt içi hem de yurt dışından gelen çocuk hastalara diş teli tedavisi hizmeti veren Megadentist, çocuk ortodonti alanındaki tüm bilgi ve tecrübesi ile sayısız çocuğa sağlıklı dişler ve estetik gülüş imkanı sunmaktadır.

Pedodonti; diğer adıyla çocuk diş hekimliği, 0-15 yaş grubu çocukların süt ve daimî dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan ana bilim dalıdır. Pedodonti, ortodonti dışındaki çocuk diş tedavilerini kapsamaktadır.

Bebek ağız bakımı, ilerleyen yaşlarda ağız ve diş sağlığı açısından sorunlar yaşanmaması adına ihmal edilmemesi gereken bir bakımdır. Yenidoğan bebeklerde ağızda oluşabilecek pamukçuğu önlemek amacıyla anne, emzirme işleminden sonra, minik bir gazlı bezi temiz suya batırıp bebeğin ağız içini temizleyebilir.

Bebekler genel olarak ilk dişlerini 6. aydan itibaren çıkarmaya başlar. Genellikle ilk dişler alt ön kısımdan çıkma eğilimi gösterir. Bu dişlerin ardından karşıtları olan üst kesici dişler çıkar. 24 ve 36 aylık dönemlere gelindiğinde ise toplamda 20 adet süt dişi çıkmış olur. Bebeklerde ağız bakımına, ilk diş çıkarma döneminden itibaren başlanılmalıdır. Bebeklere özel tasarlanmış diş aparatları ve ürünler kullanılabilir.

Çocukların süt dişleri, kalıcı dişlere oranla daha çok organik madde içerdiği için çürümeye daha yatkındır. Bebeklerde görülen diş çürümeleri “biberon çürükleri” veya “erken çocukluk dönemi çürükleri” olarak adlandırılır. Bu çürükler, bebek ve çocukların genellikle üst süt keselerin diş etine yakın yüzeylerini etkiler.

Çocukların diş fırçalarının baş kısmının küçük olması gerekmektedir. Fırça kısmını oluşturan materyalin yumuşak ve naylon içerikli olmasına dikkat edilmelidir. Bu hem diş etlerini hem diş minesini olası bir zarardan korumak içindir.

Diş minesinin çok daha ince ve yumuşak olduğu erken yaşlarda görülen diş çürüklerinin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Ağırlıkla şeker ve nişasta gibi karbonhidrat içeren yiyecekler tüketmek
  • Genetik faktörler
  • Ağız ve diş hijyenine dikkat etmemek
Hekimler TR

Hızlı Randevu Talep Formu

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Fill out this field