Gömülü Diş Çekimi

Gömülü diş, çıkma zamanı gelmesine karşın ağızda bulunması gereken yerde olmayan dişlere denir.  Gömülü dişler çene kemiğine gömülü kalabileceği gibi yumuşak doku ile kapalı şekilde bulunduğundan da görünmeyebilir. Bazı dişlerin ise yarısı gömülü, yarı ise dışarıda kalan dişlerdir.

20 yaş dişleri en sık gömülü dişlerdir. Küçük azı dişleri, köpek dişleri de çenede gömülü halde bulunabilir. Gömülü dişler ağız içerisinde görünmezler. Diş hekimi kontrollerinde çekilen filmlerde tespit edilirler.

Ağrıya ya da çeşitli diş komplikasyonlarına sebep olan gömülü yirmilik dişler genellikle çekilir. Genellikle gelecekteki olası sorunların önüne geçmek için gömülü yirmilik dişlerin çekilmesi tavsiye edilir. Gömülü dişler, hastanın beslenme fonksiyonlarını etkiliyorsa mutlaka çekilmelidir. Böylelikle hem beslenme fonksiyonları normale dönecektir hem de estetik problemler giderilecektir.

Tedavi Süreçlerimiz

Bu sayfada yer alan bilgiler ön bilgi niteliği taşımaktadır. Uzman Hekimlerimiz tarafından yapılacak muayeneler akabinde tanı, tedaviler ve süreç ile alakalı net bilgiler tarafınıza aktarılmaktadır.

İşlem Sayısı

İşlem Sayısı

2-3 Sefer

İşlem Süresi

İşlem Süresi

10 Gün

Anestezi Yöntemi

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Hassasiyet Süreci

Hassasiyet Süreci

Yok

İşe Dönme Süreci

İşe Dönme Süreci

Hemen

Tam İyileşme Süreci

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Sonuçların Kalıcılığı

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Yeme İçme Süreci

Yeme – İçme Süreci

2 Saat Sonra

Sıkça Sorulan Sorular

Gömülü diş çekimi genellikle 20 yaş dişinin deri altından cerrahi müdahale ile alınması işlemidir. Diş çekimi ise hasar görmüş ve tedavisi mümkün olmayan dişlerin alınmasıdır.

Gömülü dişler belirli durumlarda alınmalıdır. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Diş eti enfeksiyonuna neden olmuş yarı gömülü dişlerin varlığı
  • Komşu dişleri sıkıştıran ve ağrıya sebep olan dişlerin varlığı
  • Gömülü dişin çevresinde kist oluşum riski bulunması
  • Ortodontik sebepler

Gömülü diş ameliyatının zorluğu; gömülü dişin pozisyonuna ve açısına bağlıdır. Diş etine gömülü ya da yüzeyde olan dişlerin çekimi kısa sürede tamamlanır. Derinde bulunan ve açılı gömülü dişlerin çekimi ise daha uzun süren bir cerrahi işlem gerektirir. Ancak zorluk derecesi yüksek gömülü diş ameliyatında bile işlem sırasında acı veya ağrı duyulmaz.

Gömülü diş ameliyatının zorluğu ise hastanın işlem sonrası hissedeceği şişlik ve operasyon sonrası ağrıyı etkiler. Ağrı ve şişlik durumu doktorun tavsiyesi ile kontrol altına alınabilir.

Gömülü diş ameliyatı en zor pozisyonda bulunan gömülü diş ameliyatında bile ağrı ve acı hissedilmez. Lokal anestezi ile ameliyat bölgesi birkaç saat uyuşuk kalacak biçimde uyuşturulur. Dolayısıyla doğru anestezi tekniği ile işlem esnasında ağrı ve acı hissedilmez.

Oral diagnoz, ağız ve diş hastalıklarının teşhis ve tedavisini üstlenen ana bilim dalıdır. Ağız içi (intraoral) ve ağız dışı (extraoral) olmak üzere iki ana gruba ayrılır.

Oral diagnozda temel bilimsel çalışmalar ise dört grupta toplanabilir:

  1. Semptomların tanımı
  2. Sendromların tanımı
  3. Tanı metotları
  4. Tanıya götürecek laboratuvar – radyolojik – patolojik uygulamaların/yöntemlerin tespiti

Ağız, diş ve çene radyolojisi; ağız, diş ve çene bölgesindeki hastalıkların tanısının konulduğu ve uygulanacak tedavinin klinik – radyolojik olarak belirlenmesinin sağlandığı diş hekimliği ana bilim dalıdır. Ağız, diş ve çene radyolojisinde alınan röntgenler, yani diş filmleri ile patoloji ya da anomalilerin saptanması ve belirlenmesi hedeflenmektedir.

Ağız, diş ve çene radyolojisinde genellikle 2-3 dişi gösteren küçük tip filmler olan “periapikal röntgen” ve çene kemiklerinin tamamını gösterebilen “panoromik röntgen” kullanılır.

Dijital radyografi cihazları ise, çok düşük radyasyon dozu kullanarak; film üzerindeki renk ve ışık oynamalarıyla daha ayrıntılı bir görüntüleme sağlayabilmektedir. MR ve BT görüntüleme ile de eklem tedavisinde ve implant uygulamalarında hastalıkların tanı ve tedavisi sağlanmaktadır.

Ağız, diş ve mukoza hastalıklarının tanısını koyan ağız, diş ve çene radyolojisi, hastaların ilk muayenesinin gerçekleştiği bölümdür. Doğru tedavi ancak doğru teşhisle yapılabilmektedir. Dolayısıyla, ağız, diş ve çene radyolojisi hastalık tanısı koyan, uygun tedavi prosedürü hazırlayan; hastayı tedavisinin yapılacağı uzmanlık alanlarına yönlendiren bölüm olduğundan oldukça önemlidir.

Oral diagnoz ve radyoloji muayenesi, hekimin uygun gördüğü görüntüleme yöntemlerine göre değişiklik göstermektedir.

Hekimler TR

Hızlı Randevu Talep Formu

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Fill out this field