NSDP Blog Image

Kuron hasar almış ya da çürümüş dişin üzerine takılan ve orijinal dişin birebir şeklini alan protezdir. Kuron, hasarlı dişi tamamen kaplamak amacıyla kullanılır. Kırılma veya çürüme nedeniyle birçok kişi kuron tedavisini tercih eder.

Kuron Kaplama

Kuron, aşırı hasar almış ve kırılma tehlikesi olan ya da estetik açıdan kişiyi rahatsız eden dişlerin küçültülerek kaplanması işlemidir.

Bir ya da birkaç diş eksikliğinin yaşandığı durumlarda diğer dişler de kullanılarak kaplama yapılır. Kuron, hasar görmüş diş veya dişlerin görünüm, şekil ya da hizasını düzeltmek için kullanılır. Kuron, dişe benzer bir şekil ya da yapı sağlayacak biçimde implantın üzerine yerleştirilir.

Kuron genellikle çürük ya da kırık durumunda dolgunun yetersiz kalacağı durumlarda kullanılır. Dişin hasar görmüş kısmını sararak ya da birlikte tutarak güçlendirme yapılır. Alt yapıda metal ve zirkonyum kullanılabilirken üst kısımda ise porselen kullanılır.

Kuron dişte hasar gören kısımların güçlenmesini sağlar. Kuronlar kırık ya da çürük dişlerle birlikte rengini kaybetmiş ya da şekli bozulmuş dişlere de uygulanabilir.

Kuron Çeşitleri Nelerdir?

Kuron çeşitleri; metal destekli porselen kuron, zirkonyum kuron, empress kuron, porselen kuron olmak üzere dörde ayrılır.

Empress Kuron Kaplama

Empress kuron kaplama yönteminde herhangi bir metal materyal kullanılmadan doğal bir görüntü elde edilmesini sağlar.

Porselen Kuron Kaplama

Porselen kuron halk arasında porselen kaplama olarak bilinir. Dişler için kalıcı bir uygulama olan porselen kuron, metal porselen ya da tam seramik olarak kullanılır. Metal kuron kaplama en yaygın olarak kullanılandır.

Zirkonyum Kuron Kaplama

Zirkonyum kuron diş estetiğinde etkili sonuç veren, sağlam ve doğal diş kaplama yöntemidir. Zirkonyum kuron ile diş kaybı giderilirken aynı zamanda sağlıklı bir gülüş de elde edilir.

Kuron Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuron tedavisinin ardından herhangi bir rahatsızlık söz konusu değildir. Ancak sinirlerde bir hassasiyet problemi varsa kuron tedavisinden sonra da hassasiyet yaşanması mümkündür. Tedavinin ardından soğuğa ve sıcağa karşı hassasiyet varsa zaman kaybetmeden diş hekimine görünmek sağlıklı olacaktır.

Tedavi Süreçlerimiz

Bu sayfada yer alan bilgiler ön bilgi niteliği taşımaktadır. Uzman Hekimlerimiz tarafından yapılacak muayeneler akabinde tanı, tedaviler ve süreç ile alakalı net bilgiler tarafınıza aktarılmaktadır.

İşlem Sayısı

İşlem Sayısı

2-3 Sefer

İşlem Süresi

İşlem Süresi

10 Gün

Anestezi Yöntemi

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Hassasiyet Süreci

Hassasiyet Süreci

Yok

İşe Dönme Süreci

İşe Dönme Süreci

Hemen

Tam İyileşme Süreci

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Sonuçların Kalıcılığı

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Yeme İçme Süreci

Yeme – İçme Süreci

2 Saat Sonra

Sıkça Sorulan Sorular

Oral diagnoz, ağız ve diş hastalıklarının teşhis ve tedavisini üstlenen ana bilim dalıdır. Ağız içi (intraoral) ve ağız dışı (extraoral) olmak üzere iki ana gruba ayrılır.

Oral diagnozda temel bilimsel çalışmalar ise dört grupta toplanabilir:

  1. Semptomların tanımı
  2. Sendromların tanımı
  3. Tanı metotları
  4. Tanıya götürecek laboratuvar – radyolojik – patolojik uygulamaların/yöntemlerin tespiti

Ağız, diş ve çene radyolojisi; ağız, diş ve çene bölgesindeki hastalıkların tanısının konulduğu ve uygulanacak tedavinin klinik – radyolojik olarak belirlenmesinin sağlandığı diş hekimliği ana bilim dalıdır. Ağız, diş ve çene radyolojisinde alınan röntgenler, yani diş filmleri ile patoloji ya da anomalilerin saptanması ve belirlenmesi hedeflenmektedir.

Ağız, diş ve çene radyolojisinde genellikle 2-3 dişi gösteren küçük tip filmler olan “periapikal röntgen” ve çene kemiklerinin tamamını gösterebilen “panoromik röntgen” kullanılır.

Dijital radyografi cihazları ise, çok düşük radyasyon dozu kullanarak; film üzerindeki renk ve ışık oynamalarıyla daha ayrıntılı bir görüntüleme sağlayabilmektedir. MR ve BT görüntüleme ile de eklem tedavisinde ve implant uygulamalarında hastalıkların tanı ve tedavisi sağlanmaktadır.

Ağız, diş ve mukoza hastalıklarının tanısını koyan ağız, diş ve çene radyolojisi, hastaların ilk muayenesinin gerçekleştiği bölümdür. Doğru tedavi ancak doğru teşhisle yapılabilmektedir. Dolayısıyla, ağız, diş ve çene radyolojisi hastalık tanısı koyan, uygun tedavi prosedürü hazırlayan; hastayı tedavisinin yapılacağı uzmanlık alanlarına yönlendiren bölüm olduğundan oldukça önemlidir.

Oral diagnoz ve radyoloji muayenesi, hekimin uygun gördüğü görüntüleme yöntemlerine göre değişiklik göstermektedir.

Hekimler TR

Hızlı Randevu Talep Formu

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Fill out this field