Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Nedir?

Tartar olarak da adlandırılan diş taşı, günlük ağız ve diş bakım rutinlerinin ihmal edildiği durumlarda oluşan bir sağlık problemidir. Yeterince bakım yapılmayan dişlerde bakteri plaklar oluşur. Bu plaklar dişler üzerinde mineral birikintisi meydana getirir. Mineral birikintisi diş taşı olarak tanımlanır. Dişlerin alt bölümünde bulunan diş taşının dişten uzaklaştırılması gerekir. Diş taşları diş hekimi kontrolü ile dişlerden uzaklaştırılır.

Diş Taşı Neden Oluşur?

Diş taşının oluşma nedeni, tükürük içerisinde bulunan proteinlerin dişe yapışması ve bazı bakterilerin bu yapışkan tabakaya yerleşmesidir. Bakterilerin bir araya gelmesiyle oluşan tabaka zamanla ilerler. Dişlerin düzenli bakımının yapılmaması gibi etkenler diş taşı oluşumu için zemin oluşturur.

Tedavi Süreçlerimiz

Bu sayfada yer alan bilgiler ön bilgi niteliği taşımaktadır. Uzman Hekimlerimiz tarafından yapılacak muayeneler akabinde tanı, tedaviler ve süreç ile alakalı net bilgiler tarafınıza aktarılmaktadır.

İşlem Sayısı

İşlem Sayısı

2-3 Sefer

İşlem Süresi

İşlem Süresi

10 Gün

Anestezi Yöntemi

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Hassasiyet Süreci

Hassasiyet Süreci

Yok

İşe Dönme Süreci

İşe Dönme Süreci

Hemen

Tam İyileşme Süreci

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Sonuçların Kalıcılığı

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Yeme İçme Süreci

Yeme – İçme Süreci

2 Saat Sonra

Sıkça Sorulan Sorular

Diş taşı basit gibi görünse de temizlenmediğinde rahatsızlık verir. Diş taşının en büyük zararı, zaman içerisinde dişleri tutan çene kemiğini eritmesi ve buna bağlı olarak diş kayıplarının yaşanmasıdır. Diş taşları, diş eti rahatsızlığına ve çekilmelere yol açar. Vücut, diş taşının zararını anlar ve kendinden uzaklaştırmaya çalışır. Diş taşları dişin üzerinde olduğu için vücut kendi içerisinde yok edemez. Bu nedenle dişi kendinden uzaklaştırmaya çalışır.

Diş taşı temizleme işlemi diş hekimi kontrolünde çeşitli cihazlar kullanılarak uygulanır. Cihaz yardımıyla diş minesine zarar vermeden diş yüzeyi odaklı bir temizleme yapılır. Hastanın eğer çok ileri seviyede diş eti rahatsızlığı bulunmuyorsa diş taşı temizliği kavitron adı verilen ultrasonik cihazlar yardımıyla yapılır. 30-45 dakika arası süren diş taşı temizliğine detertraj denir.

Diş taşı temizleme işlemi, diş taşı yoğunluğuna göre 1 ya da 2 seansta tamamlanan bir işlemdir. Seanslar ortalama 30 dakika sürmektedir.

Diş taşının oluşma nedeni, tükürük içindeki birtakım proteinlerin dişe yapışması ve zamanla bazı bakterilerin bu yapışkan tabakaya yerleşmesidir. Birden fazla bakterinin bir araya gelmesiyle oluşan tabaka zamanla ilerler. Dişlerin düzenli fırçalanmaması, ağız ve diş bakımının aksatılması gibi faktörler diş taşı oluşumu için uygun zemin hazırlamaktadır.

Diş taşı temizleme işlemi acısız ve ağrısız bir işlemdir. Anestezi kullanılmadan gerçekleştirilen diş taşı temizliğinde ufak sızlamalar dışında hasta herhangi bir acı hissetmez.

https://youtu.be/45HFMd9SSb4

Diş eti kanaması, diş eti hastalıklarının habercisi olabileceği gibi başka sağlık problemlerine bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Yanlış fırçalama, diş ipinin çok sert kullanılması ya da protezlerin yanlış kullanımı diş eti kanamasına yol açabilir.

Diş eti şişmesinde akla ilk gelen, diş eti hastalıklarıdır. Şişmeyle birlikte ağrı ve kızarıklık gibi semptomlarda görülebilmektedir. Başka bir sağlık probleminin de habercisi olabilecek bu durumla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden diş hekimine gidilmelidir.

https://youtu.be/nW2kMYg4pmI

Dişleri saran dokunun dişi veya diş kökünü açığa çıkartarak geri çekilmesine diş eti çekilmesi denmektedir. Diş eti çekilmesi sonucunda, dişlerde ya da diş eti çizgisi arasında boşluklar oluşabilir. Bu boşluklar ise bakterilerin kolayca yerleşip birikebileceği bir alan oluşturmuş olur. Diş eti çekilmesi tedavi edilmez ise dişleri destekleyen doku ve kemik yapıları ciddi hasarlar görebilir bu da diş kaybına neden olabilir.

Hekimler TR

Hızlı Randevu Talep Formu

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Fill out this field