Diş Taşı Nedir?

Tartar olarak da bildiğimiz diş taşı, günlük ağız ve diş bakımı rutinlerinin ihmal edildiği durumlarda oluşan bir sağlık sorunudur. Yeterince temizlenmeyen dişlerde bakteri plakları oluşur ve bu plaklar dişler üzerinde mineral birikintisi oluşturabilir. Bu mineral birikintileri ise diş taşı olarak adlandırılır. Dişlerin alt bölümünde oluşan sert bir hat şeklinde kendini belli eden diş taşının dişten uzaklaştırılması gerekmektedir. Diş taşının dişlerden uzaklaştırılması uzman bir diş hekimi kontrolü tarafından yapılmalıdır.

Diş Taşı Neden Oluşur?

Diş taşının oluşma nedeni, tükürük içindeki birtakım proteinlerin dişe yapışması ve zamanla bazı bakterilerin bu yapışkan tabakaya yerleşmesidir. Birden fazla bakterinin bir araya gelmesiyle oluşan tabaka zamanla ilerler. Dişlerin düzenli fırçalanmaması, ağız ve diş bakımının aksatılması gibi faktörler diş taşı oluşumu için uygun zemin hazırlamaktadır.

Diş Taşlarının Zararları Nelerdir?

Diş taşı basit gibi görünen fakat gerekli önlemler alınmadığında sonuçları çok ağır olan bir rahatsızlıktır. Diş taşının en büyük zararı zaman içerisinde dişleri tutan çene kemiğinin erimesi ve buna bağlı olarak diş kayıplarının yaşanmasıdır. Diş taşının zararını şöyle özetleyebiliriz; eksik ağız hijyeni nedeniyle ağız içerisinde kalan besin artıkları, tükürük içindeki mineraller ile birleşerek bakteri plağı üzerine tutunur. Bu birliktelik sonucunda zamanla diş taşları oluşmaktadır. Diş taşları diş eti rahatsızlığına ve çekilmelere yol açar. Vücut, diş taşının zararını anlayarak her zaman olduğu gibi onu kendinden uzaklaştırmaya çalışır. Çünkü bunun bir yabancı madde olduğunun farkındadır. Diş taşları dişin üzerinde olduğu için vücut kendi içerisinde bunu yok edemez. Bunu yapabilmek adına zararlı bölgeyi; yani dişi kendinden uzaklaştırmaya başlar.

Diş Taşı Temizleme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Diş taşı temizleme işlemi diş hekimi kontrolünde çeşitli cihazlar kullanılarak uygulanır. Bu cihazlar sayesinde diş minesine herhangi bir zarar verilmeden, diş yüzeyi odaklı bir temizleme gerçekleştirilir.  Diş taşı temizliğinde diş taşlarının boyutu, diş eti rahatsızlığı bulunup bulunmadığı, varsa rahatsızlığın boyutuna göre tedavi yöntemi ve süresi bakımından farklılıklar oluşabilmektedir. Hastanın eğer çok ileri seviyede diş eti rahatsızlığı yoksa diş taşı temizliği kavitron adı verilen ultrasonik cihazlar yardımıyla yapılmaktadır. 30 ila 45 dakika arası süren bu diş taşı temizliği işlemine detertraj denir. Bazı durumlarda diş taşı birikimi çok yoğun olmakta ve temizlenmesi için lokal anesteziye ihtiyaç duyulmaktadır. Diş ve diş eti altındaki tüm diş taşları tek tek temizlenir ve yok edilir. Bu tarz durumlarda bazen hastaya cerrahi müdahale bile gerekebilir. Bu işlem türüne ise küretaj denilir. Daha fazla diş taşının ve ağız içi probleminin olduğu bu işlem tipinde seans süresi artmakta ve yapılacak işlem değişmektedir.

Sorunuz mu var? Bizi hemen arayın!

Diş Taşı Temizleme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Diş taşı temizleme işlemi, diş taşı yoğunluğuna göre 1 ya da 2 seansta tamamlanan bir işlemdir. Seanslar ortalama 30 dakika sürmektedir.

Diş taşı neden oluşur?

blank

Diş taşının oluşma nedeni, tükürük içindeki birtakım proteinlerin dişe yapışması ve zamanla bazı bakterilerin bu yapışkan tabakaya yerleşmesidir.  Birden fazla bakterinin bir araya gelmesiyle oluşan tabaka zamanla ilerler. Dişlerin düzenli fırçalanmaması, ağız ve diş bakımının aksatılması gibi faktörler diş taşı oluşumu için uygun zemin hazırlamaktadır.

Diş Taşı Temizleme İşlemi Sırasında Hastanın Canı Yanar mı?

Diş taşı temizleme işlemi acısız ve ağrısız bir işlemdir. Anestezi kullanılmadan gerçekleştirilen diş taşı temizliğinde ufak sızlamalar dışında hasta herhangi bir acı hissetmez.

Diş etinde kanama olması neyi gösterir? Diş etinde şişlik olması neyin belirtisidir?

blank

Diş eti kanaması, diş eti hastalıklarının habercisi olabileceği gibi başka sağlık problemlerine bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Yanlış fırçalama, diş ipinin çok sert kullanılması ya da protezlerin yanlış kullanımı diş eti kanamasına yol açabilir.

Diş eti şişmesinde akla ilk gelen, diş eti hastalıklarıdır. Şişmeyle birlikte ağrı ve kızarıklık gibi semptomlarda görülebilmektedir. Başka bir sağlık probleminin de habercisi olabilecek bu durumla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden diş hekimine gidilmelidir.

Diş eti çekilmesi nedir? Diş eti çekilmesinin sonuçları nelerdir?

blank

Dişleri saran dokunun dişi veya diş kökünü açığa çıkartarak geri çekilmesine diş eti çekilmesi denmektedir. Diş eti çekilmesi sonucunda, dişlerde ya da diş eti çizgisi arasında boşluklar oluşabilir. Bu boşluklar ise bakterilerin kolayca yerleşip birikebileceği bir alan oluşturmuş olur. Diş eti çekilmesi tedavi edilmez ise dişleri destekleyen doku ve kemik yapıları ciddi hasarlar görebilir bu da diş kaybına neden olabilir.

Hemen Randevu Al

Hizmetlerimiz ve firmamız hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.