Fluorid, güçlü düşler oluşturmak için ve boşlukları önlemeye yardımcı olan bir mineraldir. Diş minesini destekler ve dişlere, diş etlerine zarar veren bakterilerle savaşır. 

İki şekilde uygulanabilir; yutulmadan direkt dişe veya su/diyet takviyeleri ile sistematik olarak uygulanabilir. Direkt dişe uygulanan uygulamanın daha etkili olduğu görülmüştür. 

Uygulanan madde, diş macunundan çok daha fazla fluorid içerir. Direkt dişe uygulanan tedavi fırça ile dişi boyamak veya ağız gargarası ile çalkalama şeklinde yapılabilir.

Diş sağlığının desteklemek ve çürükleri önlemek amacıyla 3 yaşından itibaren düzenli kontroller ile fluorid uygulaması yapılabilir.

Sorunuz mu var? Bizi hemen arayın!

Pedodontinin çalışma alanları nelerdir?

Pedodonti; diğer adıyla çocuk diş hekimliği, 0-15 yaş grubu çocukların süt ve daimî dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan ana bilim dalıdır. Pedodonti, ortodonti dışındaki çocuk diş tedavilerini kapsamaktadır. 

Bebeklerde ağız bakımı nasıl olmalıdır?

Bebek ağız bakımı, ilerleyen yaşlarda ağız ve diş sağlığı açısından sorunlar yaşanmaması adına ihmal edilmemesi gereken bir bakımdır. Yenidoğan bebeklerde ağızda oluşabilecek pamukçuğu önlemek amacıyla anne, emzirme işleminden sonra, minik bir gazlı bezi temiz suya batırıp bebeğin ağız içini temizleyebilir.

Bebekler genel olarak ilk dişlerini 6. aydan itibaren çıkarmaya başlar. Genellikle ilk dişler alt ön kısımdan çıkma eğilimi gösterir. Bu dişlerin ardından karşıtları olan üst kesici dişler çıkar. 24 ve 36 aylık dönemlere gelindiğinde ise toplamda 20 adet süt dişi çıkmış olur. Bebeklerde ağız bakımına, ilk diş çıkarma döneminden itibaren başlanılmalıdır. Bebeklere özel tasarlanmış diş aparatları ve ürünler kullanılabilir.

Süt dişleri neden çabuk çürür?

Çocukların süt dişleri, kalıcı dişlere oranla daha çok organik madde içerdiği için çürümeye daha yatkındır. Bebeklerde görülen diş çürümeleri “biberon çürükleri” veya “erken çocukluk dönemi çürükleri” olarak adlandırılır. Bu çürükler, bebek ve çocukların genellikle üst süt keselerin diş etine yakın yüzeylerini etkiler.

Çocuklar için nasıl bir diş fırçası seçilmelidir?

Çocukların diş fırçalarının baş kısmının küçük olması gerekmektedir. Fırça kısmını oluşturan materyalin yumuşak ve naylon içerikli olmasına dikkat edilmelidir. Bu hem diş etlerini hem diş minesini olası bir zarardan korumak içindir.

Erken yaşlarda oluşan çürüklerin nedenleri nelerdir?

Diş minesinin çok daha ince ve yumuşak olduğu erken yaşlarda görülen diş çürüklerinin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Ağırlıkla şeker ve nişasta gibi karbonhidrat içeren yiyecekler tüketmek
  • Genetik faktörler
  • Ağız ve diş hijyenine dikkat etmemek

Hemen Randevu Al

Hizmetlerimiz ve firmamız hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.