Diş Teli Tedavisi

Sağlıklı dişler ve estetik gülüşler, hayatımızın her alanını etkiler. Estetik görünümlü bir gülümseme ve sağlıklı dişlere sahip olmak için kişilere gülüş tasarlanabilir. Kişiye özgü analizler yapılarak en uygun gülüş tasarımı yapılır.

Gülüş tasarımı ile hastanın gereksinimlerine ve taleplerine yönelik bir yol haritası belirlenerek kişinin sağlıklı ve estetik dişlere sahip olması sağlanır. Bunun için gülüş tasarımı işlemleri konusunda bilgi edinmek ve yardım almak gerekir. Ortodonti tedavisi veya halk arasındaki ismi ile diş teli tedavisi, gülüş tasarımı için yapılan işlemlerden biridir.

Diş Teli Tedavisi Nedir?

Diş teli tedavisi, dişlerde bulunan düzensizliğin ve çenedeki iskeletsel sorunların düzeltilmesinde önerilen tedavi şeklidir. Diş ve çene eklemindeki düzensizliklerde, diş çapraşıklıklarında, dişlerin aralıklarının giderilmesinde, gülüş tasarımında ve diğer gereken diş tedavilerinde uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Diş teli tedavisinde, dişler üzerine yerleştirilen braketlere geçirilen metal diş telleri ile belirli oranda sürekli güç uygulanarak dişler istenilen yönlerde hareket ettirilir. Bu sayede dişlerin istenilen pozisyona gelmesi sağlanır. Diş teli tedavisinin uygulaması uzun sürelidir. Çünkü diş teli tedavisi, dişlere uygulanan kuvvetin belirli periyotlar ile tekrar ayarlanmasını gerektiren bir tedavi yöntemidir.

Tedavi Süreçlerimiz

Bu sayfada yer alan bilgiler ön bilgi niteliği taşımaktadır. Uzman Hekimlerimiz tarafından yapılacak muayeneler akabinde tanı, tedaviler ve süreç ile alakalı net bilgiler tarafınıza aktarılmaktadır.

İşlem Sayısı

İşlem Sayısı

2-3 Sefer

İşlem Süresi

İşlem Süresi

10 Gün

Anestezi Yöntemi

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Hassasiyet Süreci

Hassasiyet Süreci

Yok

İşe Dönme Süreci

İşe Dönme Süreci

Hemen

Tam İyileşme Süreci

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Sonuçların Kalıcılığı

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Yeme İçme Süreci

Yeme – İçme Süreci

2 Saat Sonra

Sıkça Sorulan Sorular

Diş teli tedavisi, dişlerinde ayrıklık, çarpıklık, yamukluk ve eğrilik olan kişilere uygulanır. Tedavi süreci hastalar açısından estetik kaygılarla başlar. Ancak diş hekimleri ve ortodontistler hastanın dişlerinin daha sağlıklı ve doğru pozisyonda olmasını amaçlar.

Dişlerinde çapraşıklıklar olan hastalar, estetik kaygılarla diş teli tedavisine başvurabilir. Bu tedavi ile hastalar daha sağlıklı dişlere ve daha estetik bir gülümseme görünümüne kavuşabilir.

Diş teli tedavisine ihtiyaç duyan hastaların, dişlerin konumundaki bozukluklar nedeni ile çene yapısında daralma ve anatomik bozukluklar meydana gelir. Bu nedenle hastaların diş teli tedavisine başvurması, yalnızca estetik hedeflerle sınırlandırılamaz.

Dişlerinde düzensizlik olan kişiler, üst ve alt çenenin yapısal olarak uyumlu olmamasından kaynaklı ağzın kapatılmaması gibi durumlarda ağız kuruluğu ile sonuçlanan uyku apnesi, geniz eti sorunu ve burun problemleri gibi hastalıklarla karşılaşabilir. Diş teli tedavisi ile hem kozmetik bir gülüş hem de sağlıklı bir yaşam sağlanabilir.

Diş teli tedavisi, farklı türdeki braketler ve aparatlar ile uygulanır. Paslanmaz çelik, seramik ya da metal braketler ve ortodontik diş teli, diş teli lastiği, ortodontik bant, bukkal tüp ve yüz maskesi gibi aparatlar ile dişler doğru pozisyona getirilerek daha sağlıklı dişlere ve estetik gülüşlere kavuşulabilir.

Diş teli tedavisi süresi, kişiden kişiye değişir. Kişinin genel sağlık durumuna, dişlerdeki ya da çene kemiklerindeki bozukluğun şiddetine, hasta uyumuna, tedavi yanıtına ve tedavi tipine bağlı olarak değişir.

Ortodonti yani diş teli tedavisinin ortalama süresi 1 ile 3 yıl arasında değişse de bazı hastalarda daha uzun süre tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Diş teli tedavisinden sonra bazı hastalarda minimum 6 aylık bir süre boyunca retainer ismi verilen destek retansiyon aparatları kullanılması gerekir. Ortodontist, tedavi süresi boyunca hastayı her ay muayene eder ve tedavi takibi sağlar.

Megadentist, diş teli tedavisindeki deneyimi ile dişlerinde ve çene kemiklerinde bozukluk olan hastalara güvenilir ve kaliteli hizmet sunar. Hem yurtiçi hem de yurtdışından gelen hastalara diş teli tedavisi hizmeti veren Megadentist, ortodonti alanındaki bütün bilgi ve tecrübeleri ile sayısız hastaya sağlıklı dişler ve estetik gülüş imkanı sağlamaktadır.

Diş teli tedavisi ihtiyaç duyan ve talep eden herkese uygulanabilir. Yapılan analizler ile kişinin ihtiyaç duyduğu tedaviye yine diş hekimleri ve ortodontistler karar verir. 12-13 yaşlarındaki çocuklara ya da yetişkinlere uygulanabilir.

Ortodontik tedavi sürecinde uygulanan diş telleri ve braketler dişleri çürütmez; ancak sabit diş teli uygulanmış hastaların diş hijyenine her zamankinden daha fazla önem vermeleri gerekmektedir. Eğer ağız hijyenine gereken önem verilmez ise teller ağızda uzun süre kaldığından dişlerde çürüklere neden olabilir. Bu durum, hareketli ortodontik tedaviler için geçerli değildir. Apareyler çıkarılabildiği için rahatlıkla temizlenebilmektedir.

Diş tellerinin dişe uygulanması aşamasında hasta herhangi bir acı hissetmez; ancak diş telleri takıldıktan sonra 7 ila 10 günlük bir zaman dilimi, diş tellerine adaptasyon dönemi olarak belirtilebilir. Bu dönemde konuşma, yemek yeme, gülümseme sırasında dudak ve yanak hareketleri nedeniyle oluşan sürtünmeden bir miktar acı hissedilebilir. Kısa bir süre sonra dudaklar ve yanaklar tellere ve braketlere alışır ve bu muhtemel hassasiyet son bulur.

Ortodontik tedavi sonrasında dişlerin tekrar bozulma ihtimali, dişlerin tedavi öncesi durumuna ve problemin türüne bağlı olarak değişmektedir. Örneğin, ayrık diş probleminde tedavi sonrasında da dişlerin yeniden ayrılması söz konusu olabilirken çapraz kapanış gibi durumlarda sorunun tekrarlama ihtimali çok azdır. Dişlerin eski haline dönmesini engelleyen bazı önleyici tedaviler vardır. “Retainer” ya da “pekiştirme” olarak adlandırılan bu tedaviler uygulandığında sonucun kalıcı olması sağlanabilir. Aktif tedavi ve pasif tedavi olarak ikiye ayrılan ortodonti tedavisinin aktif tedavi sürecinde, dişlerin yeri değiştirilirken pasif tedavi sürecinde ana tedavi pekiştirilir ve dişlerin konumu korunarak dişlerin sabitlenmesi amaçlanır.

Hekimler TR

Hızlı Randevu Talep Formu

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Fill out this field