Dental Check-up

Diş dolgusu, diş kaybının önüne geçmek için uygulanan bir tedavidir. Diş dolgusu hem sağlık hem de estetik açıdan kırılmış ve çatlamış dişlere uygulanır. Ağız ve diş sağlığının korunması için yapılan diş dolgusu çürük nedeniyle hasar almış bir dişe normal fonksiyonunu ve estetik görünüşünü geri kazandırır.

Diş Dolgusu Nedir?

Dişler, doğru bakım yapılmadığı takdirde çürüyebilir ve sağlıksız alışkanlıklar neticesinde diş kaybı tehlikesi meydana gelebilir. Diş çürükleri zamanında tedavi edilmezse dişin içerisinde yer alan sinirler ölür ve zamanla işlevini kaybeder. Bu durumda dişin tamamen kaybını önlemek için diş dolgusu yapılır.

Tedavi Süreçlerimiz

Bu sayfada yer alan bilgiler ön bilgi niteliği taşımaktadır. Uzman Hekimlerimiz tarafından yapılacak muayeneler akabinde tanı, tedaviler ve süreç ile alakalı net bilgiler tarafınıza aktarılmaktadır.

İşlem Sayısı

İşlem Sayısı

2-3 Sefer

İşlem Süresi

İşlem Süresi

10 Gün

Anestezi Yöntemi

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Hassasiyet Süreci

Hassasiyet Süreci

Yok

İşe Dönme Süreci

İşe Dönme Süreci

Hemen

Tam İyileşme Süreci

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Sonuçların Kalıcılığı

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Yeme İçme Süreci

Yeme – İçme Süreci

2 Saat Sonra

Sıkça Sorulan Sorular

Diş dolgusu, kırılmış, çürümüş ya da herhangi bir sebepten dolayı zarar görmüş dişlere uygulama yapılır. Sağlıksız dişler tedavinin ardından sağlığına ve estetik görünümüne kavuşur.

Diş dokusu, dolgu için hazır hale getirildikten sonra çürüğün temizlenmesi söz konusudur. Bu işlemin ardından dişin ağız içerisindeki yerine fonksiyonuna göre uygun malzeme seçilir. Dolgu yapılırken hastanın hissetmemesi için lokal anestezi gerekir. Son aşamada ise dolgunun dişlerle uyumlu olup olmadığına bakılır.

Dolgu işleminin ardından dişte ağrı ve hassasiyet oluşabilir. Bu durumda doktorun önerdiği ağrı kesici ile bu rahatsızlıkların önüne geçilebilir. 12 saatin sonunda şiddetlenen bir ağrı söz konusuysa doktor ile görüşülmesi gerekir. Diş dolgusuna bağlı olarak sıcak ve soğuk hassasiyeti oluşabilir.

Diş dolgusu, ağız içerisindeki konuma, büyüklüğe ve materyallere bağlı olarak değişir. Ağız içerisinde birden çok dolgu yapılacaksa tedavi süreci değişiklik gösterecektir.

Oral diagnoz, ağız ve diş hastalıklarının teşhis ve tedavisini üstlenen ana bilim dalıdır. Ağız içi (intraoral) ve ağız dışı (extraoral) olmak üzere iki ana gruba ayrılır.

Oral diagnozda temel bilimsel çalışmalar ise dört grupta toplanabilir:

  1. Semptomların tanımı
  2. Sendromların tanımı
  3. Tanı metotları
  4. Tanıya götürecek laboratuvar – radyolojik – patolojik uygulamaların/yöntemlerin tespiti

Ağız, diş ve çene radyolojisi; ağız, diş ve çene bölgesindeki hastalıkların tanısının konulduğu ve uygulanacak tedavinin klinik – radyolojik olarak belirlenmesinin sağlandığı diş hekimliği ana bilim dalıdır. Ağız, diş ve çene radyolojisinde alınan röntgenler, yani diş filmleri ile patoloji ya da anomalilerin saptanması ve belirlenmesi hedeflenmektedir.

Ağız, diş ve çene radyolojisinde genellikle 2-3 dişi gösteren küçük tip filmler olan “periapikal röntgen” ve çene kemiklerinin tamamını gösterebilen “panoromik röntgen” kullanılır.

Dijital radyografi cihazları ise, çok düşük radyasyon dozu kullanarak; film üzerindeki renk ve ışık oynamalarıyla daha ayrıntılı bir görüntüleme sağlayabilmektedir. MR ve BT görüntüleme ile de eklem tedavisinde ve implant uygulamalarında hastalıkların tanı ve tedavisi sağlanmaktadır.

Ağız, diş ve mukoza hastalıklarının tanısını koyan ağız, diş ve çene radyolojisi, hastaların ilk muayenesinin gerçekleştiği bölümdür. Doğru tedavi ancak doğru teşhisle yapılabilmektedir. Dolayısıyla, ağız, diş ve çene radyolojisi hastalık tanısı koyan, uygun tedavi prosedürü hazırlayan; hastayı tedavisinin yapılacağı uzmanlık alanlarına yönlendiren bölüm olduğundan oldukça önemlidir.

Oral diagnoz ve radyoloji muayenesi, hekimin uygun gördüğü görüntüleme yöntemlerine göre değişiklik göstermektedir.

Hekimler TR

Hızlı Randevu Talep Formu

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Fill out this field