blank

Diş Beyazlatma İşlemi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Beyazlatma, dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir. Evde ve klinikte olmak üzere iki çeşit beyazlatma işlemi vardır.

blank
blank
blank
blank
blank
blank

Klinikte Diş Beyazlatma

  • Ağartıcı ilaç, bu işlem hakkında deneyimi olan bir hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir.
  • İlgili dişin üzerine beyaz renkli ışık kaynağı belli bir süre tutulur.
  • İşlem bittiğinde sonuç hemen gözlenir.
  • Yetersiz gelmesi halinde ek seanslar yapılır.

Her iki yöntemde etkin olmasına rağmen tercih, renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istendiğine ve hekimin görüşüne bağlıdır.

Evde Diş Beyazlatma

  • Hekim ağızdan ölçü alıp dişlerin üzerine takılacak ince lastik kalıplar hazırlar.
  • Hastanın kendisi için hazırlanmış özel kalıbın içerisine ilaç yerleştirerek bu kalıbı beyazlatılacak dişlerin üstüne günde en az 6-8 saat takması (tercihen uykuda) beklenir.
  • Tedavinin ortalama 1-4 hafta içinde sonlandırılmasıyla tedavi tamamlanmış olur.

Sorunuz mu var? Bizi hemen arayın!

Diş Beyazlatma için en uygun yöntemler nelerdir?

Teknik ve uygulama yöntemlerine göre farklılık gösteren diş beyazlatma yöntemlerini evde uygulanan diş beyazlatma yöntemi, klinikte uygulanan diş beyazlatma yöntemi, kombine diş beyazlatma yöntemi, içten beyazlatma yöntemi olarak sıralayabiliriz.

Ev tipi diş beyazlatma yöntemi: Bu yöntem için ağız içinden ölçü alınarak hazırlanan ölçüm ve analizlerden sonra kişiye özel beyazlatma plakları hazırlanır. Hazırlanan plağın içerisine diş beyazlatma jeli uygulanır ve bu plak hekimin önerdiği zaman diliminde takılarak beyazlatma işlemi gerçekleşir.

Klinikte uygulanan diş beyazlatma yöntemi: Lazerle diş beyazlatma olarak da bilinen bu yöntem klinikte hekim tarafından uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Hekim tarafından dişlere beyazlatma jeli, UV ışını ya da lazer yardımıyla uygulanır. Bu yöntem diğer beyazlatma yöntemlerine göre daha kısa süren bir yöntemdir. Ortalama 1 saat içinde diş beyazlatma işlemi tamamlanmış olur.

Kombine diş beyazlatma yöntemi: Dişlerinin tamamının renginden memnun olmayan kişiler için uygulanan bu yöntemde, diş rengini birkaç ton açmak için oksijen asyön kullanılır.

İçten beyazlatma yöntemi: Kanal tedavisi sonrası renk değiştiren dişlere uygulanan bu yöntemde, dişteki dolgu sökülür, açılan boşluğa beyazlatma jeli uygulanır; devamında diş geçici dolgu ile kapatılır. Seanslar 3 gün aralıklarla tekrarlanır.

Diş beyazlatma dişlere zarar verir mi?

Diş beyazlatma işlemi, diş hekimi kontrolünde uygulanmalıdır. Hekim tarafından doğru prosedürlerle uygulanan beyazlatma işleminin dişlere herhangi bir zararı yoktur. Bu koşullarda uygulanan beyazlatma işleminden sonra dişlerde yapısal bir değişiklik ya da kalıcı bir hasar oluşmayacaktır.

Dişler ne kadar sürede tekrar sararır?

Dişler, diş beyazlatma işleminden sonra belirli bir sürede tekrar eski haline dönmektedir. Bu süre, dişin yapısına ve beyazlatmada kullanılan malzemenin ve ışın veren cihazın kalitesine göre bazı bireylerde 1 yılın üstünde 3 ila 6 ay olabilir.

Diş beyazlatma diş minesini inceltir mi?

Diş beyazlatma işleminden sonra diş minesinin inceldiğine ya da yapısal bir hasar oluştuğuna dair herhangi bir veri yoktur. Önemli olan diş beyazlatma uygulamasının hekim kontrolünde, doğru konsantrasyonda yapılmasıdır.

Diş beyazlatma diş hassasiyetine neden olur mu?

Diş beyazlatma işleminden sonra dişlerde az ya da çok miktarda hassasiyet oluşabilir. Bu durum tamamen normal kabul edilir ve uygulamanın beklenen bir yan etkisidir. Sıcak – soğuk içecekler içildiğinde ya da havaya karşı oluşabilecek bu hassasiyet, kısa zaman sonra kesilir. 24 – 48 saat içerisinde geçmeyen hassasiyet durumunda hekimin önerdiği diş macunu kullanılır ya da yine hekimin uygulayacağı florür ile hassasiyet azalacaktır.

Hemen Randevu Al

Hizmetlerimiz ve firmamız hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.