Diş Kırığı Tedavisi

Diş kırığı, ağız içindeki travmatik yaralanmalardır. Diş kırığı hem işlevsel hem de estetik açıdan önemli bir problemdir. Kırığın işlevini ve estetik görüntüsünü kazanabilmesi için diş kırığı tedavisi olması gerekir. Dişte ya da çenede bir sorun olup olmadığına bakılarak tedavi edilmelidir.

Diş kırığı tedavisinde, dişte oluşan kırığın durumuna bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Kırık, kök tarafına çok uzanmadıysa kırık parça çıkarılarak dolguyla tedavi edilebilir. Kırık, pulpaya uzanıyorsa kanal tedavisi uygulanmalıdır. Kırığın köke kadar uzanması durumunda ise diş çekimi yapılabilir.

Tedavi Süreçlerimiz

Bu sayfada yer alan bilgiler ön bilgi niteliği taşımaktadır. Uzman Hekimlerimiz tarafından yapılacak muayeneler akabinde tanı, tedaviler ve süreç ile alakalı net bilgiler tarafınıza aktarılmaktadır.

İşlem Sayısı

İşlem Sayısı

2-3 Sefer

İşlem Süresi

İşlem Süresi

10 Gün

Anestezi Yöntemi

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Hassasiyet Süreci

Hassasiyet Süreci

Yok

İşe Dönme Süreci

İşe Dönme Süreci

Hemen

Tam İyileşme Süreci

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Sonuçların Kalıcılığı

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Yeme İçme Süreci

Yeme – İçme Süreci

2 Saat Sonra

Sıkça Sorulan Sorular

Diş kırıklıklarının tedavisinde diş kırıklarında meydana gelen dokuya göre tedaviye başlanır. Dişte meydana gelen kırık diş kök tarafına çok uzanmamışsa kırık parça çıkarılır. Kırık dokuya tedavi uygulanır. Kırık parça kuron kaplama ile tedavi edilebilir. Kırığın köke ulaştığı durumlarda diş çekimi yapılır.

Kırık diş eğer yerinden oynuyorsa öncelikle oynama miktarı tespit edilmelidir. Kırık diş vakalarında önemli olan dokuların durumudur. Dokuların durumuna bağlı olarak tedavi yöntemi uygulanır.

Kırık diş tedavisi kapsamında uygulanan yöntemlerden biri dolgudur. Kırık diş dolgu yardımıyla tedavi edilebilir. Küçük diş kırıklarında dolgu ve estetik dolgu uygulamaları yapılabilir.

Oral diagnoz, ağız ve diş hastalıklarının teşhis ve tedavisini üstlenen ana bilim dalıdır. Ağız içi (intraoral) ve ağız dışı (extraoral) olmak üzere iki ana gruba ayrılır.

Oral diagnozda temel bilimsel çalışmalar ise dört grupta toplanabilir:

  1. Semptomların tanımı
  2. Sendromların tanımı
  3. Tanı metotları
  4. Tanıya götürecek laboratuvar – radyolojik – patolojik uygulamaların/yöntemlerin tespiti

Ağız, diş ve çene radyolojisi; ağız, diş ve çene bölgesindeki hastalıkların tanısının konulduğu ve uygulanacak tedavinin klinik – radyolojik olarak belirlenmesinin sağlandığı diş hekimliği ana bilim dalıdır. Ağız, diş ve çene radyolojisinde alınan röntgenler, yani diş filmleri ile patoloji ya da anomalilerin saptanması ve belirlenmesi hedeflenmektedir.

Ağız, diş ve çene radyolojisinde genellikle 2-3 dişi gösteren küçük tip filmler olan “periapikal röntgen” ve çene kemiklerinin tamamını gösterebilen “panoromik röntgen” kullanılır.

Dijital radyografi cihazları ise, çok düşük radyasyon dozu kullanarak; film üzerindeki renk ve ışık oynamalarıyla daha ayrıntılı bir görüntüleme sağlayabilmektedir. MR ve BT görüntüleme ile de eklem tedavisinde ve implant uygulamalarında hastalıkların tanı ve tedavisi sağlanmaktadır.

Ağız, diş ve mukoza hastalıklarının tanısını koyan ağız, diş ve çene radyolojisi, hastaların ilk muayenesinin gerçekleştiği bölümdür. Doğru tedavi ancak doğru teşhisle yapılabilmektedir. Dolayısıyla, ağız, diş ve çene radyolojisi hastalık tanısı koyan, uygun tedavi prosedürü hazırlayan; hastayı tedavisinin yapılacağı uzmanlık alanlarına yönlendiren bölüm olduğundan oldukça önemlidir.

Oral diagnoz ve radyoloji muayenesi, hekimin uygun gördüğü görüntüleme yöntemlerine göre değişiklik göstermektedir.

Hekimler TR

Hızlı Randevu Talep Formu

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Fill out this field