Beautiful young woman visiting dentist for medical checkup

20’lik dişler genellikle çene yapısına uyum sağlamadıkları için ağrı, apse oluşumu gibi rahatsızlıklara neden olan dişlerdir. Yirmilik diş en son çıkan yetişkin dişler olarak tanımlanır. Çenenin arka bölümünde yer alan azı dişi olan bu dişler, genellikle çene yapısına uyum sağlayamadığı için apse oluşumu, ağrı ve rahatsızlıklara neden olurlar.

Yirmilik dişler alt ve üst çenede toplamda dört tane olarak yer alır. 20 yaş civarında çıkan bu dişler, genellikle diş ve çene yapısı için problem çıkarır.

Yirmilik dişler, çiğneme dişlerinin yanında çiğnemeye yardımcıdır. 20’lik dişlerde genellikle çene yapısına uyum sağlamaması sebebiyle çoğu bireyde ağrı ve apse oluşumuna yol açar. Çürümeye oldukça elverişli olan yirmilik dişlerin çekilmesi tavsiye edilir. Yirmilik dişin, diş çekimi ya da ameliyat ile alınması gerekir.

20’lik diş şiddetli ağrıların yanı sıra çene yapısının bozulmasına ve diş sağlığının olumsuz etkilenmesine yol açar. Bu nedenle yirmilik dişlerin çıkmaya başlaması ile birlikte diş hekimi kontrolünden geçmek gerekir. Çene yapısı uygun olan bireylerde yirmilik diş çekimi gerekmez.

Tedavi Süreçlerimiz

Bu sayfada yer alan bilgiler ön bilgi niteliği taşımaktadır. Uzman Hekimlerimiz tarafından yapılacak muayeneler akabinde tanı, tedaviler ve süreç ile alakalı net bilgiler tarafınıza aktarılmaktadır.

İşlem Sayısı

İşlem Sayısı

2-3 Sefer

İşlem Süresi

İşlem Süresi

10 Gün

Anestezi Yöntemi

Anestezi Yöntemi

Lokal Anestezi

Hassasiyet Süreci

Hassasiyet Süreci

Yok

İşe Dönme Süreci

İşe Dönme Süreci

Hemen

Tam İyileşme Süreci

Tam İyileşme Süreci

Hemen

Sonuçların Kalıcılığı

Sonuçların Kalıcılığı

5 Yıl

Yeme İçme Süreci

Yeme – İçme Süreci

2 Saat Sonra

Sıkça Sorulan Sorular

20’lik dişler, diş etlerinde yeterli alan bulabilirse sağlıklı bir şekilde gelişir ve rahatsızlık yaratmaz. Ancak birçok bireyde yeterli alan bulunmaması sebebiyle diş sağlıklı gelişemez. Yirmilik dişlerin çıkışı veya gömülü kalması esnasında yaygın belirtiler şu şekildedir;

  • Ağızda kötü koku
  • Diş ve diş etinde ağrı
  • Çene ve kulak ağrısı
  • Baş ağrısı

Çene yapısı 20’lik diş için uygun değilse diş yanlış açı ile çıkar ve diş etine gömülü olarak kalır. Gömülü yirmilik diş olarak bilinen bu dişler genellikle ağrıya yol açar. Çene ve diş yapısının olumsuz etkilenmemesi ve diş sorunlarının yaşanmaması için düzenli olarak doktor muayenesinden geçmelidir. Eğer gömülü yirmilik dişler cerrahi operasyon ile çekilmelidir.

Yirmilik diş ağrısının tespiti için genellikle diş röntgeni çekilir. Diş röntgeni ile dışarıdan görünmeyen gömülü diş ve 20’lik dişler tespit edilir. 20’lik dişin diş çekimi veya cerrahi operasyon hangisi ile çekileceğine karar verilir. Eğer diş çekimi ile çekilebilecek durumdaysa çekilir. Ancak cerrahi işlem gerekiyorsa hekim tarafından cerrahi operasyon yapılarak çekim işlemi tamamlanır.

Oral diagnoz, ağız ve diş hastalıklarının teşhis ve tedavisini üstlenen ana bilim dalıdır. Ağız içi (intraoral) ve ağız dışı (extraoral) olmak üzere iki ana gruba ayrılır.

Oral diagnozda temel bilimsel çalışmalar ise dört grupta toplanabilir:

  1. Semptomların tanımı
  2. Sendromların tanımı
  3. Tanı metotları
  4. Tanıya götürecek laboratuvar – radyolojik – patolojik uygulamaların/yöntemlerin tespiti

Ağız, diş ve çene radyolojisi; ağız, diş ve çene bölgesindeki hastalıkların tanısının konulduğu ve uygulanacak tedavinin klinik – radyolojik olarak belirlenmesinin sağlandığı diş hekimliği ana bilim dalıdır. Ağız, diş ve çene radyolojisinde alınan röntgenler, yani diş filmleri ile patoloji ya da anomalilerin saptanması ve belirlenmesi hedeflenmektedir.

Ağız, diş ve çene radyolojisinde genellikle 2-3 dişi gösteren küçük tip filmler olan “periapikal röntgen” ve çene kemiklerinin tamamını gösterebilen “panoromik röntgen” kullanılır.

Dijital radyografi cihazları ise, çok düşük radyasyon dozu kullanarak; film üzerindeki renk ve ışık oynamalarıyla daha ayrıntılı bir görüntüleme sağlayabilmektedir. MR ve BT görüntüleme ile de eklem tedavisinde ve implant uygulamalarında hastalıkların tanı ve tedavisi sağlanmaktadır.

Ağız, diş ve mukoza hastalıklarının tanısını koyan ağız, diş ve çene radyolojisi, hastaların ilk muayenesinin gerçekleştiği bölümdür. Doğru tedavi ancak doğru teşhisle yapılabilmektedir. Dolayısıyla, ağız, diş ve çene radyolojisi hastalık tanısı koyan, uygun tedavi prosedürü hazırlayan; hastayı tedavisinin yapılacağı uzmanlık alanlarına yönlendiren bölüm olduğundan oldukça önemlidir.

Oral diagnoz ve radyoloji muayenesi, hekimin uygun gördüğü görüntüleme yöntemlerine göre değişiklik göstermektedir.

Hekimler TR

Hızlı Randevu Talep Formu

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Fill out this field