Estetik Diş Hekimliği

 1. Ana Sayfa
 2. Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği Hizmetlerimiz

Estetik diş hekimliği; ağız ve diş bölgesinin sağlık ve estetik açıdan yeniden düzenlenmesini ele alan bir branştır.

Estetik diş hekimliği nedir?

Ağız ve diş bölgesinin sağlık ve estetik açıdan yeniden düzenlenmesini ele alan bir branştır. Kişiye özel ideal gülüşü sağlıklı ve doğal olarak tasarlamayı hedefler. Başarılı bir sonuç için uygulamanın tam teşekküllü bir klinikte, alanında uzman hekimler tarafından yapılması önemlidir.

Gülümsemeyi etkileyen faktörler

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Yüz hatları
 • Dudaklar
 • Dişlerin renk, şekil ve sıralanışı
 • Diş etleri

Estetik diş hekimliğinde sıkça başvurulan yöntemler

Zirkonyum diş: Metal desteksiz bir diş kaplama malzemesidir. Metal desteksiz oluşu, daha doğal ve estetik bir görünüm elde etmemize yardımcı olur. Metal destekli kaplamalardan çok daha hafiftir, ağız dokusuna kolaylıkla adapte olur. Ortalama ömrü 7 yıldır. Ancak bu süre, kişinin ağız ve diş bakımını düzenli yapıp yapmamasına ve yapılan uygulamanın kalitesine göre değişebilmektedir.

Lamine: Dişlerin ön yüzlerine yapıştırılan yaprak şeklindeki porselenlerdir. Dişin tamamının kaplanmasına gerek olmayan durumlarda tercih edilir. Lamine kaplama ile dişlerdeki basit çapraşıklıklar ve diş yüzeyindeki lekelenmeler giderilebilir. Başarılı bir sonuç alınabilmesi için mutlaka deneyimli hekimler tarafından uygulanması gerekir.

Bonding: Sağlıklı ve estetik bir gülümseme hedeflenir. Estetik diş hekimliğinde sıkça başvurulan yöntemlerden biridir. Bonding uygulamasında dişe herhangi bir aşındırma işlemi uygulanmaz. Doğal dişin rengine uygun kompozit dolgu, sertleştirilir ve dişe yapıştırılır. Bu işlem sayesinde dişlerdeki kusurlu görünüm giderilebilmekte, kişi yepyeni ve estetik bir gülüşe kavuşabilmektedir.

E-Max: Metal içermeyen ve ışık geçirgenliği bakımından doğal dişe en yakın olan cam porselen kaplama sistemidir. Tamamen şeffaf olduğu için doğal diş görüntüsünü neredeyse birebir yansıtır. Diş etine kolaylıkla adapte olabilmesi, anti alerjik oluşu ve çiğneme etkinliğine karşı dayanıklılık göstermesi sayesinde sıklıkla tercih edilen gülüş tasarımı uygulamalarından biri olmuştur.

Porselen kaplama: Metal destekli bir diş kaplama çeşididir. Porselenler metal altyapının üzerine gelir. Halk arasında takma diş veya kaplama diş de denilen uygulamaya, diş kayıplarında ya da diş estetiğinin ortadan kalktığı durumlarda başvurulur. Uygulamanın en büyük avantajı, sağlam bir köke sahip olsa da çürümüş, aşınmış ya da kırılmış olan dişlerin kurtarılabilmesine olanak sağlamasıdır.

Diş beyazlatma: Çay, kahve gibi içecekler, sigara, üst üste tüketilen bazı antibiyotikler ve sistemik birtakım rahatsızlıklar dişlerde lekelenmeye neden olabilmektedir. Beyazlatma işlemi; dişlerin mine ve dentin tabakasında oluşan bu lekeleri gidermeyi hedefler. Evde ve klinikte olmak üzere iki çeşit beyazlatma işlemi vardır. Hekiminizin uygun göreceği yöntemle dişlerde oluşan lekelerin giderilebilmesi mümkündür.

Dental implant: Diş eksikliklerinin doğala en yakın çözümlerle tamamlandığı cerrahi bir uygulamadır. Uygulama, mutlaka cerrah diş hekimleri tarafından kaliteli malzemelerle ve tamamen steril bir ortamda gerçekleştirilmelidir.

Hollywood smile: Uygulama ile kişinin mevcut diş yapısının porselen kaplama ile düzeltilmesi, diş etleri ve diş arasındaki uyumsuzluğun giderilmesi, sağlıklı ve beyaz bir gülümseme hedeflenir. Hollywood smile için diş beyazlatma, porselen vener ve implant gibi uygulamalardan yararlanılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Estetik diş hekimliği; ağız ve diş bölgesinin sağlık ve estetik açıdan yeniden düzenlenmesini ele alır. Sağlıklı ve estetik bir gülüş tasarlamayı amaçlar.

Estetik diş hekimliği uygulamaları şunlardır:

 • Gülüş Tasarımı
 • Dental Lamina (Yaprak Porselen)
 • Dolgu Tedavisi (Beyaz Kompozit Dolgular, Inley – Onley Dolgular)
 • Porselen Kronlar
 • Zirkonyum Kronlar
 • Diş Beyazlatma

Hekimlik ve sanatın birleştiği gülüş tasarımında, öncelikle yüzünüzün şekli tespit ediliyor ve hangi formda dişlere sahip olmanız gerektiği belirleniyor. Nasıl bir gülüşe sahip olmanız gerektiği, cinsiyet, yaş, yüz hatları, dudaklar gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiyor.

Diş eti, diş, dudak uyumu sağlanarak mükemmel bir gülüş elde edilmesi hedeflenen gülüş tasarımı işleminde beyazlığın yanı sıra diş etlerinin sağlıklı bir görüntüye kavuşması sağlanıyor. Gülüş tasarımında kişinin mevcut diş yapısı porselen kaplama ile düzeltiliyor, diş eti estetiği uygulamaları ile de diş etleri ve diş arasındaki uyumsuzluk gideriliyor.

Son yıllarda “Hollywood Smile” olarak da adlandırılan “gülüş tasarımı” işlemi sayesinde bu problemin önüne geçilebiliyor.

Hollywood Gülüşü için gerçekleştirilen işlemler:

 • Porselen vener
 • Diş beyazlatma
 • İmplant tedavisi
 • Pembe estetik
 • Zirkonyum ya da porselen kaplamalar
 • Ortodontik tedaviler
 • Lamina porselenler

Gülüş tasarımı işleminin ne kadar süreceği uygulanacak işleme göre değişiklik gösterebilir. Kişinin tercihlerine bağlı olarak uzun bir dönemde yapılabileceği gibi, 1 hafta gibi kısa bir sürede de tamamlanabilir.

Hekimler TR

Hızlı Randevu Talep Formu

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Fill out this field