İmplant diş tedavisi hakkında merak edilenler

İmplant Tedavisi Pahalı mıdır?

İmplant tedavisi hakkında en çok merak edilen konulardan biride ücretidir. İlk bakışta bazı hastalara pahalı gibi görünen bu tedavi aslında yaşam kalitesi ve sağlık düşünüldüğünde gerekliliği net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Dişlerin ağız içi sindirimde aldığı rol ve estetik görüntüsü göz önüne alındığında hastanın yaşamında önemli olduğu tüm yönleriyle gözler önüne seriliyor. Diş eksikliği insanların yaşamında büyük bir problemdir ve ileriye dönük daha komplike problemlere(kalp hastalıkları, sindirim bozukluğu) yol açma ihtimali olması yüzünden hızlı bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

Tedavinin Ömrü ne kadardır ?

Hastanın bilinen ciddi bir sağlık problemi olmadığı ve implantlarınında uygun malzeme ve iyi bir marka ile yapıldığı düşünülürse kullanım ömrü sınırsızdır. Diş hekiminin uyguladığı implant tedavileri ömürlük bir işlem olarak kalıcılığını korur. Burada hasta tarafından dikkat edilmesi gereken ise ağız hijyeni kurallarının implant kullanım süresinde etkili bir rol oynadığıdır. Normalde de olduğu gibi bakımsız ağız ve dişlerde problemler meydana gelebiliyor. Diş ömrünün kendi uzunluğunda ve kalitesinde olan dental metaryel titanyum metalidir. Dünya genelinde gözlemlenen titanyum implantlarına ömürlük gözüyle bakılmakta, bu işlemin yüksek başarı oranına sahip olduğu bilinmektedir.

 

İmplantların Sağlığa Olumsuz Etkileri var mıdır?

İmplantlar çene kemiğine takıldıktan bir süre sonra ağrı yapabilmektedir. Bu, işlemin normal süreci ve çene kemiğinin implantları kabul etmesi evresinde yaşanan doğal bir durumdur. Titanyum implantlarının kullanılması hem başarı oranını arttırmakta hemde kemiğin implantları kabul etmesini kolaylaştırmaktadır. Bilinmeyen klinikler ve tecrübesiz hekimler titanyum dışında da bazı farklı metallerden üretilmiş malzeme kullanabiliyor. Bu ne yazıkki kişinin metal alerjisini tetikleyebilir ve kemiğin işlemi reddetmesine neden olabilir. Bu nedenle implant işlemi diğer diş tedavilerinde olduğu gibi tecrübeli diş hekimi kontrolünde ve uygun ürün ile yapılmalıdır. Tüm bunların ötesinde implant zaten zararlı bir yapı değil aksine insan sağlığının korunması ve dişlerin verimli kullanılması için güvenli bir yoldur.
Diğer bir önemli konu ise implant işlemi sırasında siyanür kullanımının zararları üzerinedir. ( Siyanür hastanelerde insan sağlığına olan zararları yüzünden kesinlikle kullanılmaz, merdiven altı kliniklerde kullanıldığı rapor edilmiştir.) İmplant metali kendi kendine kanser riski taşımayan özelliktedir. Sadece hastanın diş hekimleri eşliğinde modern bir klinikte işlem yaptırması gerekiyor. Tedavi sonucunda hastaların yorumları pozitif olmakta ve implant(diş ektirme) tedavisinin kendi hayatlarındaki katkılarını belirtmektedir.

 

İmplant Koku yapar mı ?

Ağız kokusu  sigara, çürük ve bakteriyel nedenlerden ötürü gerçekleşir. Bireylerin günlük kişisel bakımını yaptığı ve ağızlarında herhangi bir çürük olmadığını düşünürsek, implant asla ağız kokusu ve benzeri bir duruma neden olmamaktadır.

Share:

Bir cevap yazın