İmplant diş için 4 önemli faktör

İmplant tedavisinde beklenen sonuç doğal bir görünüm ve tam anlamıyla işlevselliği elde etmektir. Dışarıdan bakıldığında düzgün ve güzel bir görünüm ile doğal dişlerin sahip olduğu tüm mekaniği gerçekleştirebilme yeteneği bu tedavinin başarısını ortaya koyuyor. Yapılan tedavi sürecinde hastayı memnun eden sonuçlar elde etmek için dikkat edilmesi gereken 4 önemli nokta bulunmaktadır.

  1. Diş hekiminin cerrahi becerisi ve tecrübesi; Diş implantı diğer diş tedavilerinden farklı olarak diş hekiminin yapmış olduğu operasyon sayısı ve bu alandaki tecrübesi ile değerlendirilebilir. Bu tedaviyi uygulayacak olan kişi diş hekimidir ve aldığı eğitimden, bu operasyonu daha önce kaç kez yaptığına  kadar tüm faktörler önemlidir.
  2. Diş kliniğinin etkisi; İşlemin yapılacağı kliniğin temizliği, operasyonda görev alacak yardımcı diş teknikerlerinin bilgi ve tecrübesi, kullanılan ekipmanların kalitesi ve hijyen şartlarına ne denli uyulduğu implant başarısını son derece etkilemektedir.
  3. Hastanın sahip olduğu kemik kalitesi ve yapısı; Hastaya bu tedavi uygulanmadan önce diş hekimi tarafından kemik yoğunluğu ve yapısı hakkında bilgi verilir. Çünkü her insandaki kemik dokusu oranı farklılık göstermektedir. Belli şartlarda implant tedavisinden önce kemik yoğunluğunu arttırmaya yönelik bir işlem gerçekleştirilebilir. Çünkü kemiğin kalitesi ve yoğunluğu işlem alt yapısı için önem arz ediyor.
  4. Tedavi sonrası hijyen ve bakım; İmplant işlemi tamamlandıktan sonra, protezlerin her gün en az iki defa  doğru bir şekilde fırçalanması gerekmektedir. Protez üzerinde veya aralarında biriken yemek artıklarını uzaklaştırmak için diş ipi tercih edilebilir. Komple ağız hijyenini sağlamak açısından ise ağız gargarası kullanımı önerilmektedir.
Share:

Bir cevap yazın

Call Now Button