İmplant diş tedavisinde yaş sınırı…

Daha önceden çekilmiş veya hemen yeni diş çekimi yapılmış bölgeye titanyum metalinden hazırlanarak çeşitli boy ve çapta uygulanan yapay köklere implant diş diyoruz.

İmplantlar her geçen gün artarak daha sık kullanımı artmaktadır. Ancak birçok tedavide olduğu gibi implant tedavilerinde de bir takım beklentiler ve ihtiyaç duyulan bazı gerekli zorunluluklar bulunmaktadır.

İmplant cerrahisinde implantı çene içerisine yerleştirebilmek için, çene kemiğinin kalitesi ve miktarına ihtiyaç vardır. Bu sebepten dolayı, implant diş kemik gelişimini tam olarak tamamlamış olan hastalara yapılabilmektedir.

Kemik gelişiminin tamamlanması kızlarda 15 ile 16 yaşından sonra gerçekleşirken, erkekler de 17 ile 18 yaşından sonra tamamlanmaktadır. İmplant diştedavisinde kemik gelişimi ile alakalı olarak taban yaş sınırı 18 yaş ortalamasıdır. İmplant diş uygulamasının üst yaş olarak herhangi bir sınırı yoktur. Yaşı çok ilerlemiş olan kişilerde dahi, implant tedavisinin yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmaz.

Genel sağlık durumu iyi olan ve çene kemiğinde yeterli miktarda kemik bulunan ve kemik gelişimi tamamlanmış hastalara implant tedavisinin uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak bu yaşlarda veya daha önce ortaya çıkabilecek sistemik rahatsızlıklar, implant cerrahisinin tamamlanmasında zorluk çıkartabilmektedirler.

Share:

Bir cevap yazın