Sağlık İçin Düzenli Diş Muayenesi Yapılmalı

Bireylerin fiziksel sağlığının vücuttaki tüm organ ve dokularının sağlıklı olması ile mümkündür, “Bu nedenle ağız ve diş sağlığını bozan faktörler bireyin genel vücut sağlığı da doğrudan etkilemektedir. Diş çürükleri ile dişeti hastalıkları; kalp- damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kemik erimesi, şeker hastalığı ve kadınlarda erken doğum ve düşük doğum ağırlığı risklerini arttırmaktadır. Bu sebeple dış ortamla ilişkili olan ağız ve dişlerimizin sağlıklı olması yaşam kalitemiz açısından oldukça önemlidir. Ayrıca bazı hastalıkların ilk ve en önemli belirtileri ağızda görüldüğü için ağız ve diş muayenelerinin düzenli aralıklarla yapılması gerekmektedir. Artık günümüzde her türlü ağız ve diş tedavileri ile koruyucu sağlık hizmetleri Sağlık Bakanlığı’na bağlı resmi kurumlarımızda verilebilmektedir.” dedi.

Ağız ve diş sağlığı problemlerinin, hayatı doğrudan tehdit etmediği için genellikle ihmal edilmektedir, “Bu ihmaller diş kaybına, yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkilenmesine, maddi ve manevi zararlara neden olmaktadır. Toplumumuzu ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirmek için eğitim şarttır. Eğitime özellikle küçük yaşlarda başlanmalı, ağız ve diş bakımı alışkanlık haline getirilmelidir. Toplumsal bilincin oluşması ve geliştirilmesinde diş hekimlerinin yanı sıra aileler ve eğitimciler ile basın kuruluşlarına büyük sorumluluklar düşmektedir.”
Ağız ve diş sağlığının korunmasının fazla zaman almayan ve çok maliyet gerektirmeyen bir uygulamadır, “İyi bir ağız ve diş sağlığı kalitesine ulaşabilmek için; yeterli ve dengeli beslenme alışkanlık haline getirilmeli, sebze ve meyveden zengin, et, süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi hayvansal gıdaların yer aldığı öğünlerle beslenilmelidir. Günde en az 2 kere, sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce dişlerin fırçalanması, günde en az bir kez diş ipi kullanılması, en az 6 ayda bir diş hekimine düzenli olarak kontrole gidilmesi ve teşhis edilen problemlerin hekimin önerisi doğrultusunda tedavisinin yaptırılması gerekmektedir. halkımızın diş hekimliği fakültesinden mezun, diploması olan diş hekimlerine hijyenik ve güvenilir koşullarda muayene ve tedavi olmaları gerekmektedir.”

Ücretsiz muayene için bizi arayın.
Tel: 0212 415 29 39 – 0544 415 29 00

Share:

Bir cevap yazın