Diş Teli Hakkında Sorular

Ortodonti Hakkında Sık Sorulanlar

Ortodontik tedavinin yaşı var mıdır?
Son yıllarda giderek yaygınlaşan ortodonti tedavisi dişlere hoş bir görünüm vermesinin yanı sıra, ağız ve diş temizliğinin daha etkin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Önceki yıllarda sadece çocuklarda uygulansa da, günümüzde her yaştan kadın-erkek birey için uygulanabilmektedir.

Sabit ortodontik tedavi dişlerimin rengini değiştirir mi/ sarartır mı?
Dişlerde görülen renk değişikliklerinin ana unsuru ağız temizliğine gereken önemin verilmemesi ve çay, sigara, kahve, şarap vb. alışkanlıklardır. Sabit ortodonti tedavileri diş renginin değişmesine etki etmez.

Dişlerin çekilmesi gerekiyor mu?
Ağız içerisinde yapılacak olan ortodontik uygulamalarda yer darlığından veya ağız ve dişlerin simetrisini sağlamak adına diş çekimi yapılması gerekli görülebilmektedir.

Ortodontik tedavilerde kontrole gelme sıklığım ne olacak?
Muayeneler genellikle 4-6 hafta aralığında değişkenlik göstermektedir.

Braketlerim (diş tellerim) sökülürken dişlerim zarar görür mü?
Braketlerin çıkarılma aşamasında oldukça itinalı bir çalışma yapılmakta ve bu esnada dişlere herhangi bir zarar verilmemektedir. Braketlerin çıkarılması esnasında yapıştırıcı madde diş yüzeyinden ayrılmakta, bu sayede diş minesinde herhangi bir kayıp görülmemektedir.

Diş tellerim çıktıktan sonra çapraşıklığım geri döner mi?
Diş tellerinin sökülmesi sürecinde ön tarafta yer alan 6 ila 8 dişin dil tarafından tutunan ince bir tel vasıtasıyla dişlerin birbirine sabitlenmesi söz konusudur. Ayrıca ek olarak hastaların geceleri kullandığı şeffaf plaklarla dişlerin konumlarının değişmeden kalması sağlanmaktadır. Bu sebeple tedavi ile elde edilmiş durumun geriye dönüşü söz konusu değildir.

Sabitleyici diş teli ne kadar ağzımda kalacak?
Bazı özel durumlarda ömür boyu kullanım gerekli olsa da, sabitleyici diş tellerinin ağızda kalma süresi ortalama 5 yıl gibi bir süreyi kapsamaktadır. Uzun süreli diş teli kullanımının gerekli olduğu hallerde, ortodontistler tarafından hastaya, sebepleri ile ilgili bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Share:

Bir cevap yazın

Call Now Button