Covid-19 Salgını ve Diş Tedavisi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs,  hızlı bir şekilde yayılıyor. Eğer ateş, öksürük, kas ağrısı gibi belirtileriniz varsa diş muayenenizi erteleyin. Korona virüs, dünyada 100’den fazla ülkeye yayıldı. Birçok ülkede virüs kalabalık ortamlardan yayılmaya başlaması ile Korona virüsten korunmak için çevremizdeki birçok kişi, verilen tavsiyeler doğrultusunda kendince önlemlere uymalıdır.

Tüm Sağlık Çalışanları gibi Diş Hekimleri de Yüksek Riskli

Diş hekimleri zaten maske, elbise ve eldivenlerle çalışırlar. Diş tedavileri sırasında alınabilecek tedbirler şunlardır.

– Yüz şeffaf maskelerle, gözler de gözlükle tükürük veya kan sıçramasına karşı korunmalıdır.
– Tek kullanımlık cerrahi önlük giyilmelidir.Hiçbir diş aletine çıplak elle dokunmamalıyız.
– Maske, önlük ve gözlüğü çıkarırken yüzünüze dokunmamaya çok dikkat edilmelidir.
– Her işlem sonrası mutlaka el ve yüz kapsamlı bir şekilde yıkanmalıdır.
– Bilinçli olmayan hastaları bilinçlendirmeliyiz.
– Tokalaşmadan, temastan uzak durulmalıdır.

Diş tedavilerinde alınabilecek önlemler:

– Diş hekimi mecbur olmadıkça ar arda hasta almamalı. Odaların her hasta işleminden sonra havalandırılması, tedavi ünitelerinin dezenfekte solüsyonu ile temizlenmesi ve dezenfekte işleminden sonra da en az yarım saat odanın kullanılmaması gerekiyor.
– Sosyal izolasyonun şart olduğu bugünlerde sizin diş hekimine gitmeniz sokağa çıkmanız, muayenehanede bekleme odasında başka hastalarla temas etmeniz, belki de enfekte olan kişilerle aynı havayı solumanız anlamına geliyor. Bu riski göze almamak için eğer diş rahatsızlığınız acil değilse mutlaka 1.5- 2 ay sonrasına erteleyin.
– Eğer dişinizde ağrı, apse var ise, diş etiniz şişti ise, kanal tedaviniz yapılacaksa, önceden çekilen dişlerinizin dikişleri alınacaksa ki bunlar acil kapsamına girer erteleme söz konusu olamaz. Mümkün olan en koruyucu şekilde ve az temasla tedavinizi yaptırmalısınız.
– Randevu saatinize en yakın sürede muayenehanede olmalısınız ki bekleme salonunda diğer bekleyen kişilerle temasınızı en aza indirin. Önemli bir başka noktada randevuya yalnız gitmeniz gerekiyor. Bekleme salonunun kalabalıklaşması enfekte olabilecek kişi sayısını da artırabilir.

Share:

Bir cevap yazın

Call Now Button